Turystyka - Szlaki turystyczne
Stowarzyszenie Lubiąż
Przez Lubiąż przechodzą dwa piesze szlaki turystyczne a jeden ma swoje zakończenie, samochodowy Szlak Cysterski – Pętla Południowo – Zachodnia, szlak kajakowy oraz liczne szlaki rowerowe.
Zielony szlak turystyczny Uraz – Kąty Wrocławskie długość szlaku 210,4 km. Opactwo pocysterskie w Lubiążu znajduje się na 134 km szlaku.
Szlak rozpoczyna się w Urazie i prowadzi do Obornik Śląskich, następnie przez Bagno kieruje się do Żmigrodu następnie przez Korzeńsko i Głębowice zatacza łuk do Wołowa skąd przez Rudno, Dębno i Domaszków prowadzi do Lubiąża, zahaczając po drodze, o znajdujący się na północ od Lubiąża, Rezerwat „Odrzysko”. Stąd prowadzi, przez Malczyce, Kwietno, do Środy Śląskiej a następnie przez Miękinię, Wojnowice i zachodnią dzielnicę Wrocławia – Leśnicę, prowadzi do Kątów Wrocławskich. Kończy się tam przy stacji kolejowej.
Niebieski szlak archeologiczny Stary Dwór – Grabowno Wielkie długość szlaku 231,6 km. Centrum Lubiąża (kaplica Św. Jana Nepomucena) znajduje się na 29 km szlaku.
Szlak rozpoczyna się W Starym Dworze niedaleko Brzegu Dolnego i wiedzie do Lubiąża wzdłuż Odry. Z Lubiąża kieruje się w stronę Krzydliny Wielkiej, mijając Wzgórze Trzech Krzyży i prowadzi do Tarchalic. Dalej wiedzie przez Wińsko, Wąsosz, Żmigród, Sułów, Milicz, Goszcz, Twardogórę i kończy się przy stacji kolejowej w Grabownie Wielkim.
Żółty szlak turystyczny Przemków – Lubiąż długość szlaku 81,6 km.
Szlak rozpoczyna się w Przemkowie i prowadzi do Lubina a następnie do Prochowic, skąd przez Kwiatkowice i most na Odrze prowadzi do Lubiąża. Kończy się przy bramie wjazdowej do opactwa.
Południowo-zachodni Szlak Cysterski – jest jednym z najważniejszych i największych polskich szlaków kulturowych. Prowadzi przez obszar czterech województw: małopolskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego. Trasa przebiega przez obiekty pocysterskie m.in. w Lądzie, Łeknie, Obrze, Ołoboku, Owińsku, Przemęcie, Wągrowcu, Wieleniu, Ludźmierzu, Mogile, Szczyrzycu, Szklanych Domach, Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Bardzie, Krzeszowie, Trzebnicy, Jemielnicy, Rudach i Lubiążu.
Rowerowy Szlak Odry niebieski długość 256 km biegnie po obu stronach Odry od Wrocławia do Głogowa, aktualnie przedłużony od miejsca w którym Odra wpływa na terytorium Polski, do ujścia Warty. Szlak ten jest częścią Greenways, czyli europejskich szlaków dziedzictwa przyrodniczo – kulturowego.
Sieć szlaków rowerowych Wokół Wołowa. Na terenie Gminy Wołów wytyczono i oznakowano 17 tras rowerowych spójnych z regionalnymi i ponadregionalnymi trasami turystycznymi. Przez Lubiąż przebiegają dwie z nich Trasa nr 12 i Trasa nr 13.
Trasa nr 12 – o długości 17,3 km prowadzi z okolic Dębna do Domaszkowa i zatacza 14 kilometrową pętlę poprzez Gliniany, Lubiąż Północny, Wzgórze Trzech Krzyży, Krzydlinę Wielką, łącząc się ponownie w Domaszkowie.
Trasa nr 13 – o długości 12,2 km w punkcie startu i zakończenia łączy się z opisaną powyżej trasą nr 12. Rozpoczyna się w Lubiążu na skrzyżowaniu ul. Ks. Bolesława Wysokiego i Piastowskiej prowadzi obok kompleksu klasztornego po czym przez Las Odrzański kieruje się do Prawikowa, Rataj, gdzie łączy się z trasą nr 14, następnie przecina ścieżkę rowerową Wołów-Lubiąż i przed Krzydliną Wielką łączy się z trasą nr 17 i 12.
Trasa Rekreacyjno-turystyczna Wołów – Lubiąż. Asfaltowa ścieżka rowerowa o długości 15,5 km, poprowadzona po śladzie dawnej linii kolejowej nr 331 Wołów- Malczyce przez Lubiąż, zlikwidowanej w 1970 roku. Trasa przebiega przez Mojęcice, Krzydlinę Małą i Rataje. Aktualnie zaczyna się w Wołowie na wysokości ul. Zaułek Zielony a kończy na wysokości ul. W. Witosa w Lubiążu ale w niedługiej perspektywie na zostać przedłużona do centrum Wołowa – ronda Canteleu a w Lubiążu będzie się kończyć przed kompleksem poklasztornym. Na trasie znajduje się sześć miejsc odpoczynku. Opisywana trasa jest częścią Dolnośląskiej Krainy Rowerowej z Milicza do Lubiąża a w przyszłości ma się stać częścią Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, która połączy Lubiąż z Brzegiem Dolnym, Prochowicami i Ścinawą a łącznie ma mieć prawie tysiąc kilometrów
Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich
długość 131 km został podzielony na trasy spływu kajakiem pomiędzy przystankami Szlaku Odry od Wrocławia do Głogowa.
Szlak rozpoczyna się na 262 km we Wrocławiu na ul. Ślęzoujście a kończy na 393 km w Głogowie. Przystań pasażerska w Lubiążu znajduje się na 311 km. Proponowane etapy spływów kajakowych:
– Wrocław, Ul. Ślęzoujście (262 km) – Prężyce z przystankiem w Urazie 14 km (czas 3-4 h)
– Wrocław–Brzeg Dolny z przystankiem w Urazie i śluzowaniem w Wałach 23km (czas 6 h)
– Brzeg Dolny – Malczyce ze śluzowaniem w Rzeczycy 20 km (czas 5-6 h)
– Malczyce – Ścinawa z przystankiem na zwiedzanie Klasztoru w Lubiążu 27km(czas 6 h)
– Lubiąż – Ścinawa 21 km (czas 4 h)
– Ścinawa – Chobienia spokojna dla rodzin z dziećmi 18 km (czas 3h)
– Chobienia – Leszkowice lub Kotowice dobra na surviwal (czas 3-4 h)
– Leszkowice lub Kotowice – Głogów (393km) z biwakiem w ujściu Baryczy 25 km (czas 5 h)